Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 28 października 2015

Zamek Frederiksborg w Hillerod

Jesień bardziej sprzyja siedzeniu w domu pod kocem z kubkiem gorącej herbaty ale są i takie dni, w które po prostu nie wypada siedzieć w domu. W weekend pogoda znacznie się polepszyła i w końcu mogłam zobaczyć tą przysłowiową Złotą Jesień, taką, którą lubię najbardziej. Sobota do najaktywniejszych nie należała, więc odbiliśmy sobie to w niedziele. Wzięliśmy nasze kubki termiczne z herbata, wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy w siną dal! Nie taką daleką bo tylko 30 km za Kopenhagę, do małej miejscowości Hillerod, gdzie mieści się dawny zamek królewski - Frederiksborg. Po niecałej godzinie jazdy, naszym oczom ukazał się on, wspaniały zamek na jeziorze Slotssoen. Nie mogliśmy sobie wybrać lepszego dnia na zwiedzanie - deszczowe chmury ominęły Hillerod szerokim łukiem i mogliśmy cieszyć się pełnym słońcem. Ale zanim pokażę Wam sam zamek i okolice, trochę historii.
Zamek Frederiksborg powstawał na przestrzeni dwóch wieków, jego budowę zapoczątkował król Fryderyk II, a dokończył Jego syn, Chrystian IV.  Wzmianki o pierwszym zamku myśliwskim pochodzą już z XIII wieku, który stanowił podstawę dla później wybudowanego w tym miejscu  zamku Hillerodsholm. Budowa obecnego zamku ukończyła się na początku wieku XVII i wtedy to też Chrystian zmienił jego nazwę na Frederiksborg Slot, aby uczcić poprzedniego króla, a swojego Ojca - Fryderyka II. Wiek XVIII sprzyjał rozbudowie zamku i jego okolic, wtedy to powstał rozległy ogród w stylu francuskiego baroku i odnowiono większą część zamku. Przedzamcze tworzą budynki gospodarcze otoczone murem z dwoma bastionami, pomiędzy nimi znajduje się most łączący miasto z przedzamczem i zamkiem do którego dochodzi się przez kamienną bramę. Główny budynek zamku ma plan czworoboku i składa się z trzech skrzydeł mieszkalnych i niższego muru, który zamyka rozległy dziedziniec. 


Zamek znajduje się na trzech wysepkach otoczonych jeziorem i ogromnym ogrodem królewskim, stylizowanym na styl francuski. Na samym środku ogrodu, znajdują się krzewy wycięte na kształt herbu z otaczającymi je posągami i rozległą fontanną, która teraz już jest nieczynna. 
W okół ogrodu rozciąga się piękny park i kolejne dwa małe jeziorka. Można sobie usiąść i się zrelaksować.
Przedzamcze ozdabia wspaniała fontanna, za która rozpościera się kamienna brama otwierająca dziedziniec.


Spędziliśmy miłe popołudnie w przepięknym otoczeniu, zachwycając się ogrodami i samym zamkiem, a potem stanęliśmy w kolejce, żeby zobaczyć jak to cudo wygląda od środka..

..ale o tym, opowiem Wam innym razem. 

Miłego,
Pat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...