Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 21 października 2014

Parada Równości w Kopenhadze - CopenhagenPride 2014

Dostałam powiadomienie na facebooku od Visit Copenhagen, że Kopenhaga została ogłoszona przez Lonely Planet najbardziej homo-przyjaznym miejscem na ziemi i przypomniało mi się, że przecież byłam na paradzie i miałam Wam pokazać jak to wszystko wyglądało. Tak dużo czasu od tego minęło, całkiem mi to wyleciało z głowy! Gapa ze mnie! W sumie nie ma co się dziwić, że to właśnie Kopenhaga została ogłoszona przyjaznym miejscem dla homoseksualistów, jest tu wiele barów, klubów, wydarzeń i przedsięwzięć organizowanych właśnie dla nich. 

Parada odbyła się 30ego sierpnia (!) i była poprzedzona różnego rodzaju eventami dla homoseksualistów i biseksualistów trwającymi cały tydzień. Wydarzenie to ma na celu pokazanie, że homoseksualiści to tacy sami ludzie jak hetero i mają te same prawa. Homoseksualiści walczą o swoje racje na świecie, o przynależność a także o zrozumienie. 


Wszystkie autobusy tego dnia miały kolorowe flagi równości razem z duńską flagą u boku.


W paradzie brały udział różnego rodzaju firmy, stowarzyszenia, w których pracują homoseksualiści, organizacje, które wspierają społeczność, a także ich rodziny i znajomi. Parada trwała około 2 godzin, była głośna, kolorowa i bardzo ale to bardzo wesoła. Ludzie śpiewali, tańczyli, pili piwo i bawili się na całego. Byli poprzebierani w różnego rodzaju stroje, barwne i kolorowe, niektóre były na prawdę bardzo piękne. Trochę przypominała mi paradę karnawałową w Aalborgu, tam też ludzie przebierają się, tańczą i bawią, tyle, że tamta jest całkiem innego rodzaju, większość ludzi właśnie na niej świętuje zakończenie szkoły i bawi się do białego rana, tutaj idea jest trochę inna.


Parada rozpoczęła się od wniesienia flagi różnych państw i flagi równości, która była obecna w mieście przez cały tydzień, w autobusach, pociągach, na kubkach z kawą, w gazetach, informacja pojawiała się wszędzie, więc jeżeli nawet nie byłeś osobą zainteresowaną tego typu wydarzeniem, wiedziałeś, że odbywa się ono w mieście.Potem wjeżdżały wielkie wozy, udekorowane w przeróżnego rodzaju kolory, balony, z których dudniła głośna muzyka. Ludzie bawili się, krzyczeli do tłumu i rzucali ulotki, naklejki propagujące równość wszystkich ludzi.
A tutaj możecie zobaczyć stroje w których szli Ci, którzy brali czynny udział w paradzie. 


Jak Wam się podobają zdjęcia? Wymyślne stroje prawda? Ludzie mają świetne pomysły :)

Miłego dnia Wam życzę!
Pat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...