Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 8 kwietnia 2015

Święta, święta i po świętach - Wielkanoc w Danii

Jak to mówią, święta, święta i po świętach. W Danii mieliśmy piec dni wolnego, razem z weekendem, a zleciało tak szybko, ze ledwo co się obejrzeliśmy a trzeba było szykować się do pracy. Wszystko co dobre szybko się kończy, ale nie ma co narzekać, zaraz przecież maj :)
Święta już minęły, ale dzisiaj powiem Wam jak wyglądają one tutaj, w Danii. Musze przyznać, że Wielkanoc znacznie rożni się od Świąt Bożego Narodzenia, nie ma tylu tradycji i jest to raczej czas rozmyślań, odpoczynku i czas, który Duńczycy spędzają razem z rodziną. Ale niech Was to nie zmyli, dla nich to bardzo ważne święto kościelne i najważniejsze w ciągu całego roku, stad dni wolne już od Wielkiego Czwartku do drugiego dnia świąt, Wielkanocnego Poniedziałku. W każdy świąteczny dzień w kościołach odbywają się nabożeństwa nawołujące do modlitwy i zastanowienia się nad grzechami. 
Na okres Wielkanocy domy przystrajane są w kolory zieleni i żółci a także w liczne kolorowe pisanki. W sklepach można kupić rożne ich rodzaje, od plastikowych, które można wieszać na gałęziach, po te czekoladowe. Na parę dni przed świętami, dzieci przyozdabiają - wycinają, malują kartki na których piszą tradycyjny wierszyk i wysyłają je rodzinie, przyjaciołom.

Wierszyk to zagadka, zabawa słowami, która zawiera pytanie 'Zgadnij, kto Ci to przysłał?'. Każdy wierszyk kończy się pewna ilością kropek, odpowiadającej ilości liter w imieniu nadawcy. Jeśli adresat odgadnie, kto jest nadawca listu, karteczki, w nagrodę otrzymuje czekoladowe jajko lub pisankę. A wierszyk idzie tak:

Gæk, gæk, gæk,
mit navn er blevet væk.
Mit navn det står med prikker,
pas på det ikke stikker. ...


W czasie świat cala rodziną zasiadają do stołu, na którym pojawiają się śledzie i jajka podawane na rożne sposoby, dania na ciepło, mięso w plastrach i sery. Na Wielkanoc w sklepach i restauracjach podawane jest specjalnie wielkanocne piwo, ważone specjalnie na święta Wielkiej Nocy, jest ono mocniejsze niż normalne piwo i wzbogacone o dodatkowe składniki. Dużo osób wyjeżdża z miasta, do tzw. sommerhus'ów aby odpocząć i pobyć tylko z rodziną.

Można powiedzieć, że święta Wielkanocne w Danii to święta, które spędzane są w gronie najbliższej rodziny, z dala od zgiełku, pracy i problemów. To czas, który poświęcają sobie, rozmyślaniu nad życiem i zastanawianiu się nad swoimi grzechami a także pomyłkami.

A dla Ciebie czym są święta Wielkanocne?
Pat.

2 komentarze:

 1. Ech, ja w Australii nawet nie poczułam, że była Wielkanoc, jedyny dzień, kiedy wszystko było zamknięte to Wielki Piątek, w poniedziałek można już było nawet normalnie udać się na shopping :)

  tutaj moja niedziela: http://interesowania.blogspot.fr/2015/04/wielkanoc-na-wyspie-kangura-przepis-na.html
  Prześlij, proszę, trochę wiosny na drugą półkulę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ahhh Australia, marzy mi się marzy.. <3 wysyłam słoneczko! U nas tak pięknie ostatnio jest, mam nadzieję, że wiosna na dobre zagości i już będzie tylko cieplej.

  W Danii, w Wielki Czwartek, Piątek i poniedziałek wszystko pozamykane, tylko co po niektóre sklepy spożywcze, kawiarnie były otwarte. Dopiero w sobotę, ale to i tak nie było co w sklepach szukać.
  Co kraj to obyczaj, wszędzie inaczej :)

  Pozdrawiam i słona śle dużo! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...