Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 30 maja 2015

Rowerem wokół Danii - tydzień 3

W trzecim tygodniu naszych rowerowych kilometrów było troszkę mniej niż w tygodniu poprzedzającym, ale nie ma co się smucić, bo po raz kolejny udało nam się zobaczyć fajne miejsca, poruszać się i dowiedzieć co nie co o Danii a to najważniejsze, prawda!? Kilometry z trzeciego tygodnia - 147,1, także wciąż całkiem sporo jak na niewielką liczbę uczestników wyzwania. 

Trasa za to wygląda tak:

*Naevsted - Vordingborg - Hunseby - Nakskov - Spodsbjerg - Tasinge - Vindeby


Zapraszam na przegląd trasy!

Vordingborg 

Vordingborg położony jest na południowym końcu Zelandii nad przesmykiem Storstrommen, oddzielającym Zelandię od Falser, miasto leży także przy linii kolejowej Kopenhaga-Rodby/Gedser. Zostało założone w XII wieku przez króla Danii - Waldemara I wraz z twierdzą mającą za zadanie ochronę duńskich granic od najazdów Słowian Połabskich. Wykorzystywano ją także jako bazę wypadową do najazdów na ziemię Słowian, wokół twierdzy, później już zamku rozwinęło się niewielkie miasto, które w średniowieczu było siedzibą dworu królewskiego. Do 1284 roku odbywały się tam posiedzenia Danehofu, średniowiecznego duńskiego parlamentu. Duńscy królowie wykorzystywali zamek także jako bazę do polowań w okolicznych lasach, jeszcze w XVI wieku polował tutaj król Chrystian IV. 


Vordingborg slot obecnie to pozostałości po średniowiecznym zamku, siedzibie królów Danii, otoczony fosą. Ruiny zamku to obecnie część murów obronnych, fundamenty dawnego kościoła św. Andrzeja, w którym został koronowany Krzysztof II i zamkowa wieża zwana Gęsią Wieżą, będącą symbolem miasta. Jest najlepiej w Danii zachowaną średniowieczną 26 metrową wieżą obronną, nazwa jej pochodzi od złotej gęsi, która przysiadała na iglicy na szczycie wieży.


Hunseby

Hunseby to wieś na duńskiej wyspie Lolland, według legendy, Hunsby to wioska króla Hunów, giganta, którego głowa wystawała ponad południową ścianę kościoła Sundby. Kolejna legenda mówi, że Hun, utonął jak próbował przyciągnąć wyspę Asko, został pochowany w pobliżu Dworu Knuthenborg. Miasto powstało prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku wraz z kościołem Hunseby, którego budowa prawdopodobnie rozpoczęła się już w 1060, co czyni go jednym z najstarszych kościołów w Danii.


Nakskov

Miasto leżące na wyspie Lolland, jednej z najbogatszych w strefie rolnictwa wysp duńskich, od zachodu otoczonej Nakskov fjord, który jest rezerwatem przyrody, znanym z życia różnorodnych ptaków, duża część mokradeł wokół miasta została wysuszona w XIX wieku, dzięki temu wzdłuż południowego brzegu fjordu można pieszo bądź na rowerze dostać się na Lango. W dawnych czasach  miasto było centrum produkcji i przemysłu, potem centrum handlu i rzemiosła. 


Spodsbjerg

To miasto portowe na Langeland z dwustoma mieszkańcami, mające połączenie promowe na wyspę Lolland, jest częścią głównego szlaku i jedynym miastem portem na wschodniej części Langeland. 



Spodsbjerg w latach 1911-62 stacją końcową na trakcje Langeland, z których pochodzi dobrze zachowany, monumentalny budynek dworca kolejowego.


Tasinge

To duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, pomiędzy cieśninami Mały i Wielki Bełt. Główną atrakcją Tasinge jest zamek Valdemars Slot wybudowany na życzenie króla Christiana IV, który miał być domem dla Jego syna Waldemara Christiana. Niestety Waldemar nigdy w zamku nie zamieszkał, zginął w bitwie w Polsce w 1656 roku. Obecnym właścicielem zamku jest baron Iuel-Brackdorff, który przejął zamek w 1971 roku i mieszka tam ze swoją rodziną. Zamek jest otwarty na zwiedzających, znajduje się w nim kaplica, muzeum zabawek, duża kolekcja trofeów rodziny Iuel-Brockdorff i lokalne muzeum morskie. Naszą trasę kończymy w małym miasteczku Vindeby na skraju wyspy, z którego pływają promy do Svendborga, znajdującego się na kolejnej wyspie - Fyn.


I jak? Podoba Wam się Dania? 
Mam nadzieję, że tak :)

Liczę na jeszcze więcej kilometrów z tego tygodnia, za nami już prawie 4 tydzień zmagań, na Wasze kilometry czekam, jak zawsze, do niedzieli do 23ej.

Miłego!
Pat.

piątek, 29 maja 2015

Rowerem wokół Danii - tydzień 2

Za nami trzy tygodnie wyzwania rowerowego, wirtualnie prowadzącego wokół Danii. Przez te trzy tygodnie udało nam się razem przejechać 510 kilometrów! Mam nadzieję, że już przyzwyczailiście się do tej aktywności fizycznej i z każdym dniem coraz łatwiej i coraz dalej jeździcie? :)

II tydzień wyzwania rowerowego 

W tygodniu 11.05-17.05.2015 przebiliśmy kilometry przejechane w pierwszym tygodniu i było ich aż 206, 76! Brawo! Świetny wynik! I znowu odwiedziliśmy ciekawe miejsca na swojej trasie, chcecie zobaczyć gdzie się zatrzymywaliśmy? Mam nadzieję, że tak.

Nasza trasa w drugim tygodniu wyglądała tak:

*Frederiksborgvej - Roskilde - Grevinge - Kalundborg - Slagelse - Korsor - Naevsted 



Roskilde to miasto położone na Zelandii, 30 km na zachód od Kopenhagi, leży ono na południowym wybrzeżu fiordu Roskildefjord. W VI w. na brzegach fiordu na miejscu obecnego miasta istniały siedliska ludzkie tworzące osady portowo-handlowe, Najwcześniejsze informacje o powstaniu miasta zachowały się w przekazach pisanych, kronikarz Adam z Bremy pisał o pierwszym pochówku królewskim w kościele istniejącym na miejscu obecnej katedry w Roskilde. Około roku 1020 miasto stało się siedzibą biskupa, a wkrótce centrum kościoła duńskiego, w 1070 roku kronikarz nazwał Roskilde największym miastem Zelandii i królewską rezydencją Duńczyków. W kolejnych latach miasto doznało zapaści spowodowanej reformacją i nigdy nie odzyskało wiodącej pozycji z poprzednich wieków, jednak gospodarka powoli zaczęła wychodzić z kryzysu i Roskilde nadal odgrywało ważną rolę centrum handlowego środkowej Zelandii. Do głównych atrakcji miasta należy muzeum poświęcone wikingom i gotycka katedra - miejsce pochówku monarchów duńskich. 


Katedra w Roskilde jest pierwszym kościołem gotyckim w Skandynawii i stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej. W XI wieku drewniany kościół został przebudowany i zastąpiony świątynią murowaną, którą później nazwano obecną nazwą - Roskilde Domkirke. W katedrze znajduje się 39 nagrobków królów i królowych Danii, w katedrze spoczywają wszyscy królowie od czasów Chrystiana III Oldenburga, z wyjątkiem królowej Karoliny Matyldy angielskiej.
Roskilde może się także pochwalić najstarszym zachowanym budynkiem dworcowym, powstał on już po otwarciu linii kolejowej Kopenhaga-Roskile zbudowanej w 1847 roku przez Zelandzkie Towarzystwo Kolejowe. A także jednym z największych festiwali muzyki rockowej o charakterze międzynarodowym - Roskilde Festiwal. Jest on niezależnym i niekomercyjnym festiwalem organizowanym od 1971 roku.


Grevinge

Grevinge to małe miasteczko w północno-zachodniej Zelandii. W dawnych czasach w miasteczku znajdowało się tylko dwóch sprzedawców żywności i piekarnia, obecnie jest kilka małych sklepów i warsztatów. Grevinge oferuje jeden z największych lopemarkedów - Nordvestsjaellands OLG. 


Kalundborg

Kalundborg jest znane jako miejsce lokalizacji dużego obiektu nadawczego - nadajnika Kalundborg, miasto posiada także największą elektrownie węglową w Danii. Kalundborg jest przede wszystkim miastem handlowo-przemysłowym, ale jest także rozpoznawane przez piękny pięcio-wieżowy kościół Matki Bożej. Miasto jest siedzibą arystokratycznej rodziny Lerche, ich rezydencja Lerchenborg jest najlepszym przykładem architektury rokokowej w Danii. 


Kościół Matki Bożej zbudowany jest z czerwonej cegły, co wskazuje na to, że został wybudowany dopiero w XIII wieku ponieważ w Danii pierwszy raz użyto cegły w 1170 roku. Kościół zbudowany jest z pięciu wież, gdzie centralna wieża załamała się w 1827 roku z powodu wad konstrukcyjnych, na szczęście nie spowodowało to poważniejszych uszkodzeń i można było je szybko odbudować. W 2008 roku Dania złożyła wniosek do UNESCO o włączenie kościoła Matki Bożej do Listy Światowego Dziedzictwa. 



Slagelse


Slagelse to dawny ważny ośrodek handlowy w zachodniej części Zelandii, znajduje się około 100 km od Kopenahagi. W odległości około 10 kilometrów od Slagelse znajduje się Trelleborg,  dawna twierdza Wikingów - jedna z najlepiej zachowanych warowni wzniesionych w X wieku. Forteca powstała w związku z organizacją państwa duńskiego, a jej militarne znaczenie skończyło się wraz ze śmiercią Knuda Wielkiego. W pobliżu twierdzy znajduje się muzeum w którym można zapoznać się z pełną historią Trelleborga. Co roku organizowany jest jarmark Wikingów, gdzie można spotkać współczesnych Wikingów a także obejrzeć pokazy walk i spróbować dawnych przysmaków.



Korsor

Miasto gdzie znajduje się najdłuższy wiszący most w Europie - Storebaelts Broen - Wielki Bełt, który powstał w 1998 roku i łączy dwie duńskie wyspy, Zelandię i Fionię. Wielki Bełt ma 60 km gługości i 16-32 kilometry szerokości. Jest jednym z trzech mostów w Danii, te kolejne to Sund i Mały Bełt, mniejsze ale tak samo efektowne.



Naevsted 

To miasto handlowe, znajdujące się godzinę drogi od Kopenhagi, materiały archeologiczne znalezione w glebie pod Naevsted wskazują na obecność ludzi na długo wcześniej przed erą Wikingów. Nazwa miasta wywodzi się z dwóch słów - Naes i Tved - Tved oznacza 'wyczyszczone drewna' i odnosi się do pochodzenia miasta w lasach południowej Zelandii, Naes oznacza mały półwysep i prawdopodobnie odnosi się do wprowadzenia miasta na trzy półwyspy duńskie. Naevsted jest centrum kulturalnym, z różnymi muzeami, salami koncertowymi, teatrami i wszelkimi wystawami trwającymi cały rok. 



Muzeum w Naevsted oferuje eksponaty z ceramiki i szkła dawnych zakładów duńskich, a także tekstylia, zabawki i srebo. 


Jak podoba Wam się trasa przejechana w drugim tygodniu naszego wyzwania? 

Mam nadzieję, że pokazałam Wam ciekawe miejsca, a na naszej mapie jest ich jeszcze więcej więc nie przestawajcie pedałować! Im więcej kilometrów tym więcej miejsc do odwiedzenia :) 

W sobotę o 9:00 TUTAJ pojawi się podsumowanie 3ego tygodnia naszych rowerowych zmagań!

Miłego!
Pat.

niedziela, 17 maja 2015

Wiosenne Tivoli

Park rozrywki Tivoli jest drugim pod względem wieku parkiem rozrywki świata po Bakken w pobliskim Klampenborgu oraz najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Skandynawii. W 1843 roku Georg Carstensen, otrzymał królewską sankcje aby natychmiast otworzyć Tivoli Park poza Kopenhagą, w jego dzisiejszej dzielnicy Vesterport. Na początku park nosił nazwę 'Tivoli & Vauxhall' gdzie słowo Tivoli miało nawiązywać do dzisiaj już nieistniejących ogrodów w Paryżu, natomiast Vauxhall do ogrodów w Londynie. 

Tivoli zdobyło natychmiastowy sukces, był dostępny dla wszystkich klas społecznych i osiągnął reputacje - miejsca do odwiedzenia, która trwa do dziś. Inne parki rozrywki były zamykane a Tivoli było modernizowane, dodane zostały restauracje i bary, miejsce rozrywki ewoluowało - wygląd i otoczenie się zmieniły, ale styl i tradycja pozostały bez zmian.

Georg Carstensen powiedział, że 'Tivoli nigdy nie zostanie ukończone', co oznacza, że Tivoli się ciągle zmienia. Star budynki są remontowane, wprowadzane są nowe przejażdżki i koncepcje rozrywki. Każdego sezonu Tivoli zmienia się, w ciągu roku można przejechać się na 26 różnych atrakcjach a w czasie Halloween na 29. 




Drewniana kolejka górska - Rutsjebanen jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Została wybudowana w 1914 roku w Malmo, jest kontrolowana przez operatora wyhamowującego na zjazdach, aby uniknąć zbyt dużej prędkości.


The Star flyer to ogromna karuzela łańcuchowa z której można podziwiać całe miasto.






W parku mieszczą się także przepiękne ogrody przy których można odpocząć i posłuchać muzyki dobiegającej z auli koncertowej.








W ekspresową przejażdżkę zabiera Odin Ekspress - wiatr we włosach murowany.



Aquila to karuzela, na której można poczuć co to przeciążenie 4G.



Little Dragon to coś dla maluchów.






Demon to rollercoaster z najwyższym punktem na 28 metrach, jazda na niej trwa 1 minutę i 46 sekund ale obfituje w szereg pętli, obrotów i miejsca o obniżonym oddziaływaniu grawitacji.  















A po przejażdżkach można udać się na odpoczynek na ławce w pięknym ogrodzie. Zjeść duńskie smorebrod i napić się Tuborga w którejś z małych knajpek na terenie ogrodu. 








Gwardia Tivoli to zespół muzyczny, złożony z chłopców w wieku od 8 do 16 lat. Noszą mundury piechoty duńskiej armii, których zadaniem jest między innymi funkcja reprezentacyjna gwardii królewskiej. Zespół daje koncerty, uczestniczy w paradach, trzyma straż przy budynkach i pomnikach na specjalne okazje i reprezentuje ogrody w czasie rozmaitych wydarzeń.


Tivoli to nie tylko park rozrywki ale i miejsce dla spotkań towarzyskich.

Jak Wam się podoba Tivoli?
Przejechalibyście się którąś z atrakcji?

A Wy w jakich parkach rozrywki byliście?

Miłego,
Pat.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...