Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 5 sierpnia 2014

..jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec..

Wracając do domu z wakacji, w sklepiku na lotnisku, natknęłam się na gazetę z filmem "Kamienie na szaniec", widziałam już wcześniej zwiastun i byłam ciekawa filmu, więc postanowiłam płytę kupić. 

Myśl jaka nachodzi mi po obejrzeniu filmu to taka, że historia przestawiona w filmie różni się od tej ukazanej w książce. 

Film nie jest odzwierciedleniem książki a raczej interpretacją reżysera. Skupia się głównie na porwaniu Rudego, Jego przesłuchiwaniu i katowaniu oraz planach o Jego odbiciu z rąk nazistów. Film w dużej mierze przestawia przyjaźń pomiędzy Zośką a Rudym, ale także ukazuje losy młodych ludzi w czasie wojny, ich rozterki, miłości, ogromną przyjaźń jaką darzyli się młodzi z Szarych Szeregów, ich oddanie, poświęcenie a także strach, który towarzyszył im każdego dnia.

Film jako odrębna historia, niepowiązana z książką, przedstawia wartości którymi kierowali się młodzi ludzie w czasie tak okrutnym i ciężkim. Pokazuje jak ważna dla nich była Polska oraz lojalność wobec drugiego człowieka, a także poświęcenie dla kraju i bliskich.


Jeżeli już tak bardzo chcemy się przyczepić do tego co ukazał film, a co było w książce, to największym minusem jest brak Alka w filmie, jego postać jest praktycznie nieobecna, a wiemy jak bardzo zżyci byli ze sobą i jaka przyjaźń ich łączyła. Jak wiemy z książki, Alek, umarł tego samego dnia co Rudy, historia ta nie była ukazana w filmie, tak samo jak i scena śmierci Rudego - została dość okrojona. 

Ogromnym plusem filmu jest postać Rudego, a w zasadzie Tomasz Ziętek grający tę postać. Według mnie, został on idealnie obsadzony w tej roli, pokazał bardzo dobrą grę aktorską w scenach katowania przez Niemców, mimo, że są dość drastyczne, to jedne z lepszych ujęć w filmie.


Myślę, że cały film jest dobry, wart obejrzenia. Proszę jednak potraktować go jako osobne dzieło, niezwiązane z książką. Książka przedstawia dużo, dużo więcej niż zostało pokazane w filmie.
Swoją drogą to może kiedyś doczekamy się filmu, który przedstawi całą historię zawartą w książce.


A Wy oglądaliście już "Kamienie na szaniec"? Co sądzicie o filmie?

Pozdrawiam,
Pat.

1 komentarz:

  1. Tak to przeważnie jest, że w filmie dużo rzeczy jest pomijanych i niewiele ma to wspólnego z książką...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...