Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 21 listopada 2014

Nauka duńskiego - jak wygląda?

Tak jak pisałam Wam w praktyczym wpisie na temat przyjazdu do Danii, każdy kto przyjedzie i ma już pozałatwiane wszelkie papiery, ma prawo do 5 letniej, darmowej nauki języka duńskiego w szkole językowej - Sprogcenter. Wystarczy iść do kommuny i poinformować, że chciałoby się uczęszczać na zajęcia, następnie kommuna przydziela do szkoły językowej, podlegającej pod kommunę. Po pewnym czasie, otrzymuje się list, z którym danego dnia trzeba się stawić w szkole na rozmowę. Rozmowa ma za zadanie sprawdzenie umiejętności, sprawdzenie czy zna się jeszcze inny język niż swój własny, jakie szkoły ma sięskończone, po ocenie wszelkich umiejętności i sprawdzeniu informacji zostaje się przydzielonym do konkretnej grupy i poziomu. 


Nauka duńskiego [model nauki duńskiego możecie zobaczyć poniżej] dzieli się na trzy poziomy - Danskuddannelse 1, 2 i 3, z czego:
- danskuddannelse 1 - jest dla osób, które nie mają szkoły, bądź mają tylko np. szkołę podstawową, które nie nauczyły się pisać i czytać we własnym języku, bądź nie znają alfabetu łacińskiego,

- danskuddannelse 2 - jest dla osób, które mają szkołę podstawową lub inną ukończoną w swoim kraju, którzy będą 'wolniej', przez dłuższy czas, uczyć się duńskiego jako drugiego języka,

- danskuddannelse 3 - jest dla osób, które mają szkoły tj. podstawową, gimnazjum, liceum bądź/i studia ukończone w swoim kraju bądź mieli naukę w języku angielskim bądź innym podobnym do duńskiego, którzy będą się szybciej i intensywniej uczyć duńskiego jako drugiego języka. 
Każdy z poziomów podzielony jest na 6 modułów, z czego każdy kończy się testem.


Jak wygląda nauka języka duńskiego?

Przychodząc do szkoły dostajemy wszelkie materiały do nauki, książki, kserówki, płyty, mamy dostęp do biblioteki szkolnej i możemy korzystać z wszelkiej pomocy oferowanej w szkole. Nauczyciele są przeważnie Duńczykami i nauka jest prowadzona tylko, i wyłącznie w tym języku, nie ma tłumaczeń na inny język, oczywiście są wyjątki, gdzie są szkoły które oferują np. polskich nauczycieli, którzy pomagają zrozumieć i tłumaczą zagadnienia na język polski. Normalnie nauka odbywa się w języku duńskim, z obrazków w książkach można zrozumieć o czym jest mowa. Naukę zaczyna się od podstawowych zwrotów - przedstawianie się, powiedzenie skąd się jest, ile ma się lat. Następnie mamy pory roku, dni tygodnia, miesiące, kolory, owoce, warzywa, także bardzo podstawowe zagadnienia, poprzez które można opowiedzieć coś o sobie i przeprowadzić krótki dialog. Z czasem dochodzą trudniejsze zagadnienia, słownictwo, a na wyższych modułach gramatyka i zadania właśnie z gramatyki. Nauczyciele skupiają się także na poprawnej wymowie, bo język duński należy do tych gdzie, co innego jest napisane, a co innego się wymawia..więc sami rozumiecie. Kiedyś obcokrajowcy mieli tylko 3 lata, żeby darmowo uczęszczać na zajęcia, od tego roku okres ten został zmieniony na lat 5. Nauka na module trwa od 3 d 6 miesięcy, po przerobionym odpowiednim materiale, moduł kończy się testem.

Jak wyglądają testy?

Moduł 1 kończy się ustnym testem, na którym trzeba zaprezentować jeden z trzech tematów (max. 1 minuta) i odpowiedzieć na pytania. A także opowiedzieć co jest na obrazku i odpowiedzieć na pytania do niego, które zada nauczyciel.

Moduł 2 kończy się już testem składających się z czterech części - słuchania, czytania, mówienia i pisanie. Uczeń wysłuchuje trzech zadań i ma znaleźć prawidłowe odpowiedzi, następnie czytanie tekstu ze zrozumieniem, gdzie znowu trzeba znaleźć prawidłowe odpowiedzi i test ustny, gdzie prezentujemy jeden z trzech przygotowanych przez siebie tematów i odpowiedzi na pytania oraz opis i dialog na temat obrazku, to zadanie robi się w parach. Ostatnie zostaje napisanie listu bądź e-maila.

Moduł 3 kończy się testem ze słuchania i pisania, 4 zadania ze słuchania i dwa pisemne - napisanie ogłoszenia i e-maila, bądź listu i e-maila.

Moduł 4 składa się ponownie z czterech części - słuchania, czytania, pisania i mówienia. Słuchanie i czytanie standardowo przypasowywanie prawidłowych odpowiedzi, zadania z pisania to napisanie ogłoszenia/reklamacji bądź innego rodzaju krótszej formy pisemnej oraz napisanie historii. Test ustny odbywa się w parach, należy przeczytać 3 książki i przygotować 2 tematy, gdzie na teście losujemy o czy będziemy opowiadać. Następnie rozmawiamy w parach na temat wylosowanego tematu, gdzie powinniśmy podać naszą opinię oraz prowadzić dialog.

Test po module 5 jest podobny do tego po module 4 lecz nie ma w nim słuchania, mamy czytanie wraz z rozumieniem tekstu i pisanie krótkiej/długiej formy pisemnej oraz po raz kolejny test ustny w parach, gdzie prezentuje się jeden z wybranych tematów oraz prowadzi dialog na wylosowany temat.

Moduł 6 kończy się oficjalnym testem - Studieprøven - testy odbywają się dwa razy w roku w okresie May/Czerwiec[zapisy na początku marca] i Listopad/Grudzień [zapisy na początku września] Test składa się z części pisemnej, słuchania i testu ustnego. Cena takiego testu to około 1400 kr. 


Nauka duńskiego dzienna i wieczorowa

Języka duńskiego można uczyć się w systemie dziennym i wieczorowym, godziny rozpoczęcia i ilość godzin, różnią się zależnie od poziomu:
Danskuddannelse 2 prowadzi zajęcia w systemie dziennym, moduły 1 - 6, to 15 lekcji rozdzielonych na trzy dni w tygodniu, w godzinach od 9 do 15. W systemie wieczorowym, moduły 1-6, to 5/6 lekcji rozdzielonych na dwa dni w tygodniu poniedziałek/środa bądź wtorek/czwartek w godzinach 16:50 - 18:50 i 19:05-21:05, godziny mogą się różnić zależnie od szkoły. 

Danskuddannelse 3, zajęcia w systemie dziennym, 12 lekcji, podzielonych na trzy dni w tygodniu, w godzinach od 9 do 12 oraz system wieczorowy, 6 lekcji, rozdzielonych na dwa dni, poniedziałki/środy bądź wtorki/czwartki w godzinach 18:40 - 21:05.
Ja teraz się przeniosłam na zajęcia wieczorowe i powiem Wam, że godzina jest okropna.. na szczęście nauczycielka jest fajna, więc wszystko idzie łatwo i przyjemnie, ale zdecydowanie więcej jest zadań domowych i zwłaszcza tych z gramatyki.. :)

To by było na tyle :) Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam jak wygląda nauka języka duńskiego, tutaj, na miejscu. 
Jestem ciekawa jak wygląda nauka innych języków za granicą, macie jakieś doświadczenie z nauką języka za granicą? Podzielcie się, chętnie poczytam :)

Miłego!

3 komentarze:

 1. O proszę, a ja jestem mile zaskoczona, że jest możliwość bezpłatnej nauki duńskiego. Z pewnością jest to duże ułatwienie.
  A jak oceniasz sam język? Trudny?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo duże ułatwienie, bo tak jakby się chciało samemu to jeden semestr - 6 miesięcy kosztuje 12tys koron czyli ponad 6 tys złoty.. Język jak dla mnie jest bardzo trudny, fakt faktem ma dość dużo zapożyczeń słów z angielskiego, ale mi to wcale nie ułatwia. Gramatyka to pomieszanie trochę angielskiego z niemieckim..a ja niemieckiego nigdy nie umiałam ani nie lubiłam. Najgorsze jest to, że oni przy wymowie skracają dużo wyrazów i ucinają końcówki, więc mimo, że się uczę wszystkiego w szkole, mogę ich nie zrozumieć, bo wymawiają inaczej, skracają albo łączą wyrazy.. chociaż jak wiedzą, że jeszcze tak bardzo dobrze nie mówię po duńsku to starają się mówić normalnie. Najgorsza dla mnie jest wymowa, co innego masz napisane, co innego wymawiasz, moja zmora. Najważniejsze żeby mieć z kim rozmawiać po duńsku bo jak się będziesz tylko uczyć w szkole, to sama nie zaczniesz mówić, ja przynajmniej miałam taką barierę, że dużo rozumiałam, a jak przyszło co do rozmowy to się blokowałam. Każdy z nich ma inny akcent, jeden mówi wolniej, drugi szybciej, trzeba się osłuchać, słuchać radia, telewizji, żeby zacząć wyłapywać pojedyncze słowa, bo na początku słyszałam bełkot.
  Myślę o tym, żeby zrobić filmik i pokazać jak ten język brzmi i jak Duńczycy mówią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to na kosztach faktycznie spora oszczędność. A to właśnie język przecież w dużej mierze odpowiada za asymilację w danym kraju.
  I niestety muszę się zgodzić jeśli chodzi o konieczność mówienia w języku, którego się uczymy. Mimo lat uczenia się angielskiego, nie używam go na co dzień. I jak przychodzi co do czego to włącza się niestety blokada :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...