Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 11 maja 2015

Rowerem wokół Danii - tydzień 1

Właśnie minął tydzień od kiedy ruszyło wiosenno-letnie wyzwanie rowerowe, do którego zachęcałam Was tutaj, przyszedł czas żeby podsumować pierwszy tydzień, zliczyć kilometry i zobaczyć gdzie dojechaliśmy.

Jak do tej pory 7 osób + ja, zapisało się do wyzwania, w pierwszym tygodniu udało nam się przejechać 156,3 kilometra także dość sporo! Jestem zadowolona z wyniku, bo to dopiero moje pierwsze blogowe wyzwanie, mam nadzieję, że z czasem liczba chętnych wzrośnie i z sukcesem ukończymy nasza trasę przed czasem. Zostało nam jeszcze 1721,7 kilometra do przejechania w 51 dni!

Wasze zliczone kilometry dodałam do mapy i trasa, którą udało nam się razem, wirtualnie, przejechać prezentuje się tak:

Kopenhaga - Klampenborg - Vedbaek - Helsingor - Gillelleje - Tisvilde - Frederiksvaerk - Frederikssund


Tak jak obiecałam, nie może obejść się bez przystanków przy ciekawych miejscach na naszej trasie także zapraszam na krótkie podsumowanie, gdzie to myśmy jeździli. 

Klampenborg z plażą Bellevue

Ruszyliśmy planowo z Kopenhagi, kierując się na jej północ tak, że zajechaliśmy do Klapemborga, dzielnicy miasta z piękną plażą Bellevue, którą rocznie odwiedza 500.000 plażowiczów, a teraz i my. Plaża Bellevue jest jedną z najbardziej popularnych w Kopenhadze. Plaża o długości 700 metrów, z charakterystyczną biało-niebieską wieżyczką ratowniczą, zaprojektowaną w 1932 roku przez Arne Jacobsena - jednego z najbardziej znanych duńskich architektów i designera mebli. Vedbaek 

W dawnych czasach była to wioska otoczona małymi farmami i domami rybaków, z których pierwsze pochodzą z XVIII wieku. Rybacki port teraz jest dobrze rozwinięty z pięknymi dwoma plażami po obu jego stronach, które teraz są atrakcją turystyczną. Vaedbek Marina jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Danii. 


Helsingor i zamek Kronborg

Helsingor to miasto położone 40 kilometrów na północ od Kopenhagi, leżące nad cieśniną Sund ze szwedzkim bliźniaczym miastem Helsingborg po drugiej stronie cieśniny. Miasto znane jako tło akcji sztuki Szekspira - Hamlet. Helsingor było kiedyś głównie miejscem targowym, gdzie wikingowie sprzedawali swoje łupy, miasto rozwinęło się w XV wieku wraz z ukończeniem budowy zamku Kronborg. Zamek zlokalizowany jest na najdalej wysuniętym na wschód cyplu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W przeszłości był on rezydencją królewską i siedzibą garnizonu wojskowego, obecnie jest Muzeum Morskim.


Gilleleje

Gilleleje jest miastem najbardziej wysuniętym na północ na Wyspie Sjaelland, już w XVI wieku było znane jako osada rybacka, gdzie, na połowy, sezonowo zjeżdżali się do niej rybacy. Rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, kiedy marina została rozbudowana tak aby przyjmowała większe statki, co dało pracę większej ilości ludzi i wpłynęło na polepszenie jakości życia. Miasto żyło spokojnie z łowów aż do 1941 roku, kiedy to Niemcy napadli na Danię i znajdowała się ona pod niemiecką okupacją. Mieszkańcy miasta byli przeciwko oprawcom i pomagali ukrywać Żydów. W 1943 roku Gestapo miało za zadanie wyłapać wszystkich i całodobowo patrolowali ulice, 75 żydów było ukrywanych w piwnicy kościoła, lecz po paru dniach zostali wydani przez informatora Niemcom. Po wojnie Gilleleje wróciło do dawnej świetności jako miasteczko rybackie i obecnie jest piątym co do wielkości portem w Danii. 
Tisvilde

Miasteczko to, to także dawna wioska rybacka, obecnie, dawne domki rybackie zostały przeistoczone w sommerhusy - domki letniskowe. Miasteczko typowo wypoczynkowe, otoczone pięknym lasem - Tisvilde Hegn i długą plażą, idealną do słonecznych kąpieli. Frederiksvaerk

Miasto, które już w XVIII wieku przypadło do gustu francuzowi, Peyrembertowi, który postanowił otworzyć tam fabrykę armat. Biznes niestety nie szedł za dobrze, a fabryka została przekazana Johanowi Frederikowi Classenowi, dzięki któremu miasto rozkwitło. Obecnie fabryka przeistoczona jest w miejsce kultury i sztuki, gdzie wystawiane są sztuki teatralne i musicale. Pierwsza fabryka, którą wybudował Peyrembert jest obecnie Muzeum Miasta, w którym można zobaczyć cały proces wytwarzania armat, który stosowano w dawnych czasach.Frederikssund

Frederikssund prawdopodobnie istniało już na początku średniowiecza, ale ważniejszy rozwój miasta datowany jest na wiek XII. Przebudowa portu nadała miastu nowy wygląd, dzięki któremu stało się one bardziej interesujące dla turystów, właśnie z uwagi na obecność portu a także zamku Jaegerspris, który należy do duńskich monarchów od XIII wieku. Mieszkał w nim Frederyk VII, który wraz ze swoją małżonką szukał tam schronienia aby uniknąć kontrowersji spowodowanej faktem iż jego żona pochodziła z niższej klasy społecznej. Po śmierci króla, hrabina przekształciła zamek w przytułek dla kobiet, obecnie jest on Muzeum Historycznym. 


Jak Wam się podoba pierwszy 156 kilometrowy odcinek, który udało nam się razem przejechać? Ciekawe miejsca udało nam się zobaczyć, co!? :)

Wirtualnie, bo wirtualnie ale udało. Aktywność fizyczna była a z każdym kolejnym kilometrem zbliżamy się do naszego celu - objechania całej Danii w dwa miesiące - rowerem. Mam nadzieję, że podoba się Wam wyzwanie, staracie się być bardziej aktywni fizycznie, odkurzyliście rower i śmigacie na nim codziennie, chociaż trochę. 

Przed nami kolejny tydzień wyzwania, mam nadzieję, że kilometrów będzie tyle samo a może i więcej! Trzymam kciuki za Wasze przejażdżki rowerowe i dawajcie znać jak Wam idzie. Dojeżdżacie do pracy rowerem? A może do sklepu po zakupy? Robicie sobie codzienne przejażdżki? Jestem ciekawa Waszej aktywności! Zapraszam do dzielenia się w komentarzach, czy tutaj pod postem czy też w wydarzeniu na facebooku. 

Do następnego podsumowania!
Pat.

2 komentarze:

  1. Przejechaliśmy całkiem sporo kilometrów trzeba przyznać. Moim ulubionym miejscem z tej trasy jest zdecydowanie Gileleje za widoki i naturę, którą ubóstwiam. W tym tygodniu będzie więcej kilometrów :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...