Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 29 maja 2015

Rowerem wokół Danii - tydzień 2

Za nami trzy tygodnie wyzwania rowerowego, wirtualnie prowadzącego wokół Danii. Przez te trzy tygodnie udało nam się razem przejechać 510 kilometrów! Mam nadzieję, że już przyzwyczailiście się do tej aktywności fizycznej i z każdym dniem coraz łatwiej i coraz dalej jeździcie? :)

II tydzień wyzwania rowerowego 

W tygodniu 11.05-17.05.2015 przebiliśmy kilometry przejechane w pierwszym tygodniu i było ich aż 206, 76! Brawo! Świetny wynik! I znowu odwiedziliśmy ciekawe miejsca na swojej trasie, chcecie zobaczyć gdzie się zatrzymywaliśmy? Mam nadzieję, że tak.

Nasza trasa w drugim tygodniu wyglądała tak:

*Frederiksborgvej - Roskilde - Grevinge - Kalundborg - Slagelse - Korsor - Naevsted Roskilde to miasto położone na Zelandii, 30 km na zachód od Kopenhagi, leży ono na południowym wybrzeżu fiordu Roskildefjord. W VI w. na brzegach fiordu na miejscu obecnego miasta istniały siedliska ludzkie tworzące osady portowo-handlowe, Najwcześniejsze informacje o powstaniu miasta zachowały się w przekazach pisanych, kronikarz Adam z Bremy pisał o pierwszym pochówku królewskim w kościele istniejącym na miejscu obecnej katedry w Roskilde. Około roku 1020 miasto stało się siedzibą biskupa, a wkrótce centrum kościoła duńskiego, w 1070 roku kronikarz nazwał Roskilde największym miastem Zelandii i królewską rezydencją Duńczyków. W kolejnych latach miasto doznało zapaści spowodowanej reformacją i nigdy nie odzyskało wiodącej pozycji z poprzednich wieków, jednak gospodarka powoli zaczęła wychodzić z kryzysu i Roskilde nadal odgrywało ważną rolę centrum handlowego środkowej Zelandii. Do głównych atrakcji miasta należy muzeum poświęcone wikingom i gotycka katedra - miejsce pochówku monarchów duńskich. 


Katedra w Roskilde jest pierwszym kościołem gotyckim w Skandynawii i stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej. W XI wieku drewniany kościół został przebudowany i zastąpiony świątynią murowaną, którą później nazwano obecną nazwą - Roskilde Domkirke. W katedrze znajduje się 39 nagrobków królów i królowych Danii, w katedrze spoczywają wszyscy królowie od czasów Chrystiana III Oldenburga, z wyjątkiem królowej Karoliny Matyldy angielskiej.
Roskilde może się także pochwalić najstarszym zachowanym budynkiem dworcowym, powstał on już po otwarciu linii kolejowej Kopenhaga-Roskile zbudowanej w 1847 roku przez Zelandzkie Towarzystwo Kolejowe. A także jednym z największych festiwali muzyki rockowej o charakterze międzynarodowym - Roskilde Festiwal. Jest on niezależnym i niekomercyjnym festiwalem organizowanym od 1971 roku.


Grevinge

Grevinge to małe miasteczko w północno-zachodniej Zelandii. W dawnych czasach w miasteczku znajdowało się tylko dwóch sprzedawców żywności i piekarnia, obecnie jest kilka małych sklepów i warsztatów. Grevinge oferuje jeden z największych lopemarkedów - Nordvestsjaellands OLG. 


Kalundborg

Kalundborg jest znane jako miejsce lokalizacji dużego obiektu nadawczego - nadajnika Kalundborg, miasto posiada także największą elektrownie węglową w Danii. Kalundborg jest przede wszystkim miastem handlowo-przemysłowym, ale jest także rozpoznawane przez piękny pięcio-wieżowy kościół Matki Bożej. Miasto jest siedzibą arystokratycznej rodziny Lerche, ich rezydencja Lerchenborg jest najlepszym przykładem architektury rokokowej w Danii. 


Kościół Matki Bożej zbudowany jest z czerwonej cegły, co wskazuje na to, że został wybudowany dopiero w XIII wieku ponieważ w Danii pierwszy raz użyto cegły w 1170 roku. Kościół zbudowany jest z pięciu wież, gdzie centralna wieża załamała się w 1827 roku z powodu wad konstrukcyjnych, na szczęście nie spowodowało to poważniejszych uszkodzeń i można było je szybko odbudować. W 2008 roku Dania złożyła wniosek do UNESCO o włączenie kościoła Matki Bożej do Listy Światowego Dziedzictwa. Slagelse


Slagelse to dawny ważny ośrodek handlowy w zachodniej części Zelandii, znajduje się około 100 km od Kopenahagi. W odległości około 10 kilometrów od Slagelse znajduje się Trelleborg,  dawna twierdza Wikingów - jedna z najlepiej zachowanych warowni wzniesionych w X wieku. Forteca powstała w związku z organizacją państwa duńskiego, a jej militarne znaczenie skończyło się wraz ze śmiercią Knuda Wielkiego. W pobliżu twierdzy znajduje się muzeum w którym można zapoznać się z pełną historią Trelleborga. Co roku organizowany jest jarmark Wikingów, gdzie można spotkać współczesnych Wikingów a także obejrzeć pokazy walk i spróbować dawnych przysmaków.Korsor

Miasto gdzie znajduje się najdłuższy wiszący most w Europie - Storebaelts Broen - Wielki Bełt, który powstał w 1998 roku i łączy dwie duńskie wyspy, Zelandię i Fionię. Wielki Bełt ma 60 km gługości i 16-32 kilometry szerokości. Jest jednym z trzech mostów w Danii, te kolejne to Sund i Mały Bełt, mniejsze ale tak samo efektowne.Naevsted 

To miasto handlowe, znajdujące się godzinę drogi od Kopenhagi, materiały archeologiczne znalezione w glebie pod Naevsted wskazują na obecność ludzi na długo wcześniej przed erą Wikingów. Nazwa miasta wywodzi się z dwóch słów - Naes i Tved - Tved oznacza 'wyczyszczone drewna' i odnosi się do pochodzenia miasta w lasach południowej Zelandii, Naes oznacza mały półwysep i prawdopodobnie odnosi się do wprowadzenia miasta na trzy półwyspy duńskie. Naevsted jest centrum kulturalnym, z różnymi muzeami, salami koncertowymi, teatrami i wszelkimi wystawami trwającymi cały rok. Muzeum w Naevsted oferuje eksponaty z ceramiki i szkła dawnych zakładów duńskich, a także tekstylia, zabawki i srebo. 


Jak podoba Wam się trasa przejechana w drugim tygodniu naszego wyzwania? 

Mam nadzieję, że pokazałam Wam ciekawe miejsca, a na naszej mapie jest ich jeszcze więcej więc nie przestawajcie pedałować! Im więcej kilometrów tym więcej miejsc do odwiedzenia :) 

W sobotę o 9:00 TUTAJ pojawi się podsumowanie 3ego tygodnia naszych rowerowych zmagań!

Miłego!
Pat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...