Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 2 maja 2015

Store Bededag i pszenne bułki czyli Wielki Dzień Modlitwy w Danii

Store bededag to Wielki Dzień Modlitwy obchodzony w Danii w czwarty piątek po Wielkanocy, jest on dniem świątecznym, wolnym od pracy. Ma on związek z dawną tradycją kościelną gdzie modlono się do Boga aby zmniejszyć Jego gniew. Wielki Dzień Modlitwy został zapoczątkowany w XVII wieku przez biskupa Roskilde - Hansa Baggera, który wprowadził to święto do kalendarza świeckiego. 

W wieczór przed Store Bededag dzwony kościelne obwieszczały koniec pracy, zakończenie handlu i zamykanie barów. Ludzie mieli udać się do domów a następnego dnia udać się do kościoła na modlitwy. Do końca nabożeństw kościelnych nie można było się bawić ani pracować

Nawet piekarnie były zamknięte w Wielki Dzień Modlitwy, więc na wieczór przed wielkim dniem, piekarnie piekły ogromne ilości pszennych bułek - hvedeknopper, które ludzie kupowali i odgrzewali w domu aby zjeść je z masłem bądź dżemem. A jak wygląda Store Bededag dzisiaj?

W tym roku Wielki Dzień Modlitwy przypadł na 1ego maja - Międzynarodowy Dzień Pracy, więc muszę przyznać, że miło było mieć ten dzień wolnym, tak samo jak to jest w Polsce. Store Bededag ludzie spędzają na świeżym powietrzu, w parkach, ogrodach, odpoczywając, relaksując się. 

Co roku w Kopenhadze, w Faelldeparken, odbywają się koncerty, gdzie można posiedzieć ze znajomymi, zrobić grilla, napić się piwa, posłuchać muzyki. Ten dzień zarezerwowany jest na odpoczynek, daleko mu do tradycyjnego wyglądu, gdzie ludzie udawali się do kościoła aby się modlić - to samo zrobiliśmy i my, siedząc w Faelldeparken, słuchając muzyki, otworzyliśmy sezon grillowy, a co! Coś od życia się należy, prawda!? :)  Chociaż jedna tradycja przetrwała do dzisiejszych czasów - pieczenie hvedeknopper - można je kupić w piekarni na dzień przed, bądź przyrządzić samemu w domu i jeść zaraz po wyciągnięciu z piekarnika kiedy są chrupiące i ciepłe. 

A jak wyglądało Wasze świętowanie 1ego maja? 
Mam nadzieję, że pogoda dopisuje i możecie się zrelaksować :) 

Miłego weekendu majowego!
Pat.

10 komentarzy:

 1. I jak? W tym roku sama upiekłaś hvedeknopper? Dobre wyszły?
  Bardzo fajny sposób na spędzenie wolnego dnia. W otoczeniu przyjaciół, rodziny i na świeżym powietrzu. Żyć nie umierać. U nas w Polsce pogoda całkiem niezła. Wczoraj trochę pokropiło, ale źle nie było. Ja swój dzień spędziłam w gronie rodzinnym, a potem pokonując własne słabości w parku linowym. Było fajnie, trochę strasznie, ale dało radę. Dzisiaj świętuję dalej :D Miłego odpoczynku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać o tego typu ciekawostkach. Hvedeknopper wyglądają bardzo apetycznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bułeczki wyglądają przepysznie! :) Czym się różnią od tych naszych? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bułeczki wyglądają przepysznie i są przepyszne :) to są zwyczajne bułki pszenne, niczym się nie różnią od tych w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się bardzo - lubisz ciekawostki to zapraszam do postów pod kategorią - ciekawostki o Danii :) tam znajdziesz więcej smaczków :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, w tym roku nie piekłam, jakoś nie było czasu :) ale za to w następnym roku na pewno upiekę i się tym pochwalę na blogu :) park linowy super sprawa, my też z moim zamierzamy się wybrać w najbliższym czasie, udało mi się na gruponie dorwać dwa bilety w cenie jednego, żal nie skorzystać :) Miłej reszty niedzieli! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ale klimat sprawia pewnie, że smakują lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć! Wpadłam w komentarze, żeby ci gorąco podziękować za prowadzenie tego bloga, bo TYLE SIĘ NASZUKAŁAM, żeby znaleźć kogoś kto pisałby o życiu w Danii (i to aktywnie) i w końcu JEST! Jezusie, kobieto, spadłaś mi z nieba :D. Sama się wybieram do Kopenhagi w sierpniu pracować jako au pair, także lektura tego bloga to dla mnie przyjemność :). Więc - MANGE TAK! Wracam do czytania :d.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mi miło! Nawet nie wiesz jak bardzo poprawiłaś mi humor, uśmiech nie schodzi mi z buzi :) Mam nadzieję, że znajdziesz dużo przydatnych informacji :) życzę Ci miłej lektury - i wracaj, będzie o Dani jeszcze więcej :) Miłej niedzieli! Pozdrawiam serdecznie, Pat. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...