Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 30 maja 2015

Rowerem wokół Danii - tydzień 3

W trzecim tygodniu naszych rowerowych kilometrów było troszkę mniej niż w tygodniu poprzedzającym, ale nie ma co się smucić, bo po raz kolejny udało nam się zobaczyć fajne miejsca, poruszać się i dowiedzieć co nie co o Danii a to najważniejsze, prawda!? Kilometry z trzeciego tygodnia - 147,1, także wciąż całkiem sporo jak na niewielką liczbę uczestników wyzwania. 

Trasa za to wygląda tak:

*Naevsted - Vordingborg - Hunseby - Nakskov - Spodsbjerg - Tasinge - Vindeby


Zapraszam na przegląd trasy!

Vordingborg 

Vordingborg położony jest na południowym końcu Zelandii nad przesmykiem Storstrommen, oddzielającym Zelandię od Falser, miasto leży także przy linii kolejowej Kopenhaga-Rodby/Gedser. Zostało założone w XII wieku przez króla Danii - Waldemara I wraz z twierdzą mającą za zadanie ochronę duńskich granic od najazdów Słowian Połabskich. Wykorzystywano ją także jako bazę wypadową do najazdów na ziemię Słowian, wokół twierdzy, później już zamku rozwinęło się niewielkie miasto, które w średniowieczu było siedzibą dworu królewskiego. Do 1284 roku odbywały się tam posiedzenia Danehofu, średniowiecznego duńskiego parlamentu. Duńscy królowie wykorzystywali zamek także jako bazę do polowań w okolicznych lasach, jeszcze w XVI wieku polował tutaj król Chrystian IV. 


Vordingborg slot obecnie to pozostałości po średniowiecznym zamku, siedzibie królów Danii, otoczony fosą. Ruiny zamku to obecnie część murów obronnych, fundamenty dawnego kościoła św. Andrzeja, w którym został koronowany Krzysztof II i zamkowa wieża zwana Gęsią Wieżą, będącą symbolem miasta. Jest najlepiej w Danii zachowaną średniowieczną 26 metrową wieżą obronną, nazwa jej pochodzi od złotej gęsi, która przysiadała na iglicy na szczycie wieży.


Hunseby

Hunseby to wieś na duńskiej wyspie Lolland, według legendy, Hunsby to wioska króla Hunów, giganta, którego głowa wystawała ponad południową ścianę kościoła Sundby. Kolejna legenda mówi, że Hun, utonął jak próbował przyciągnąć wyspę Asko, został pochowany w pobliżu Dworu Knuthenborg. Miasto powstało prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku wraz z kościołem Hunseby, którego budowa prawdopodobnie rozpoczęła się już w 1060, co czyni go jednym z najstarszych kościołów w Danii.


Nakskov

Miasto leżące na wyspie Lolland, jednej z najbogatszych w strefie rolnictwa wysp duńskich, od zachodu otoczonej Nakskov fjord, który jest rezerwatem przyrody, znanym z życia różnorodnych ptaków, duża część mokradeł wokół miasta została wysuszona w XIX wieku, dzięki temu wzdłuż południowego brzegu fjordu można pieszo bądź na rowerze dostać się na Lango. W dawnych czasach  miasto było centrum produkcji i przemysłu, potem centrum handlu i rzemiosła. 


Spodsbjerg

To miasto portowe na Langeland z dwustoma mieszkańcami, mające połączenie promowe na wyspę Lolland, jest częścią głównego szlaku i jedynym miastem portem na wschodniej części Langeland. Spodsbjerg w latach 1911-62 stacją końcową na trakcje Langeland, z których pochodzi dobrze zachowany, monumentalny budynek dworca kolejowego.


Tasinge

To duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, pomiędzy cieśninami Mały i Wielki Bełt. Główną atrakcją Tasinge jest zamek Valdemars Slot wybudowany na życzenie króla Christiana IV, który miał być domem dla Jego syna Waldemara Christiana. Niestety Waldemar nigdy w zamku nie zamieszkał, zginął w bitwie w Polsce w 1656 roku. Obecnym właścicielem zamku jest baron Iuel-Brackdorff, który przejął zamek w 1971 roku i mieszka tam ze swoją rodziną. Zamek jest otwarty na zwiedzających, znajduje się w nim kaplica, muzeum zabawek, duża kolekcja trofeów rodziny Iuel-Brockdorff i lokalne muzeum morskie. Naszą trasę kończymy w małym miasteczku Vindeby na skraju wyspy, z którego pływają promy do Svendborga, znajdującego się na kolejnej wyspie - Fyn.


I jak? Podoba Wam się Dania? 
Mam nadzieję, że tak :)

Liczę na jeszcze więcej kilometrów z tego tygodnia, za nami już prawie 4 tydzień zmagań, na Wasze kilometry czekam, jak zawsze, do niedzieli do 23ej.

Miłego!
Pat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...