Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Ciekawostki o Danii #4


Bez zbędnych wprowadzeń - zapraszam na kolejną dawkę ciekawostek o Danii.

1. Duńczycy dużą uwagę przykładają do ochrony środowiska - w domach obowiązuje segregacja śmieci, w każdym domu wisi plan, na którym można znaleźć daty wywozu konkretnych śmieci. Około 60% odpadów w Danii podlega ponownemu przetworzeniu.

2. Język duński, a w zasadzie jego wymowa, nie jest podobna do żadnego z języków skandynawskich. Pozostali Skandynawowie nazywają język duński - chorobą gardła. Przy wymowie trzeba troszkę zmienić struny głosowe, tak aby wydawały chrapliwe spółgłoski. W języku tym wymawia się aż 22 spółgłoski, dla porównania w języku polskim tylko 8.

3. W 2010 roku Dania liczyła 5,5 miliona mieszkańców, a ponad 13 milionów świń. Dania jest jednym z największych producentów wieprzowiny i bekonu.

4. 62% powierzchni Danii to pola uprawne.

5. Flaga Danii jest najstarszą. Legenda głosi, że 800 lat temu podczas wyprawy duńskiego króla Waldemara II, flaga spadła z nieba, król podniósł ją i wygrał bitwę.

6. Pierwszy ludzik LEGO powstał w 1974 roku, 41 lat temu.

7. Przed sklepami wystawione są artykuły tam sprzedawane, np. wchodząc na pocztę, na półkach, przed okienkami powystawiane są koperty, pudełka, długopisy, kartki pocztowe, kartki okolicznościowe. Nikt tego nie pilnuje, nic nie ginie.

8. W Danii pracownikom przysługuje 5 tygodni płatnego urlopu, kwota za te tygodnie waha się pomiędzy 1,5 a 2 miesięczną regularną wypłatą.

9. Po utracie pracy, bezrobotnemu przysługuje, po polsku, tzw. bezrobocie. Wysokość jego to 80% poprzednich zarobków, bądź 100% poprzednich zarobków, jeśli dana osoba opłacała 'ubezpieczenie wypłaty na wypadek utraty pracy'. Bezrobocie przysługuje przez okres 2 lat, w najbliższym czasie ma się zmienić, wzrosnąć do lat 3.

I jak tym razem? Dowiedzieliście się czegoś nowego? :)

Miłego,
Pat.

2 komentarze:

  1. Mnie pola uprawne zaskoczyły. Sporo tego, zwłaszcza, że sama powierzchnia kraju niezbyt duża.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, bardzo dużo jest pół uprawnych, Dania jest ogólnie bardzo płaska, więc muszą jakoś to wykorzystać :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...